Wypas owiec prowadzony jest na rozległych pastwiskach często w niedostępnym terenie. Wypas na halach i nasłonecznionych stokach daje możliwość bardzo wydajnego wykorzystania paneli słonecznych. |
Ogrodzenia elektryczne dla owiec wymaga napięcia minimalnego rzędu 5 tys. V jednak wskazane jest minimum 7kV na całej długości i elektryzatora o energii impulsu nie mniejszej niż 2,5 dżula energii stałej, a w przypadku gdy ogrodzenie jest długie wartość ta powinna odpowiednio wzrosnąć. Poziom napięcia na przewodach zależy od braku lub obecności rosnących roślin - w przypadku przerastania część energii jest pobierana przez , długości ogrodzenia oraz typu przewodu (czy taśma, czy plecionka, czy drut)
Owce wymagają jak największej liczby mocnych przewodów. Minimalna liczba linii to 3 umiejscowione kolejno na 35, 55 i 80cm. |
Dla ochrony jagniąt przed drapieżnikami (np: pastuch elektryczny przed lisami) zaleca się napięcie na ogrodzeniu minimum 10 000 V. Ponieważ jagnięta są najprostszym celem drapieżników, a zarazem są bardzo krnąbrne zaleca się aby trzymać je w odrębnej zagrodzie stworzonej z elektryfikowanej siatki, w obrębie ogólnego pastwiska.
Dla ogrodzeń stałych zaleca się używanie drewnianych palików I drutów odpornych na rozciąganie. Dla dorosłych owiec wymagane minimum przewodów to 3, ale jeśli chcemy trzymać w obrębie ogrodzenia także i jagnięta, należy dodać więcej przewodów i rozmieścić je bardziej gęsto.
Poradnik stosowania ogrodzeń elektrycznych
- Ogrodzenie elektryczne
- Pastuch elektryczny dla koni
- Budowa ogrodzenia elektrycznego
- Podłączenie elektrycznego pastucha
- Pastuch dla bydła mięsnego
- Ogrodzenie pastwiska bydła mlecznego
- Elektryczny pastuch dla psa
- Elektryczny pastuch dla owiec
- Kozy i elektryczny pastuch
- Elektryczny pastuch na jelenie i sarny
- Elektryczny pastuch na dziki
- Pastuch odpędzający lisy
- Elektryczny pastuch na wydry
- Jak działa elektryczny pastuch