Chapron SEC sieciowy lub bastuch akumulatorowy?
     Dobór odpowiedniego urządzenia do budowy ogrodzenia elektrycznego dla koni jest zagadnieniem kluczowym, energia impulsu musi z jednej strony odzwierciedlać długość ogrodzenia, tak by impuls w każdym miejscu linii miał odpowiednie parametry. Konie są szczególnie wrażliwe na impulsy elektryczne, należy więc dążyć do tego by ogrodzenie z jednej strony dyscyplinowało z drugie nadmiernie nie płoszyło zwierząt niekorzystnie wpływając na ich psychikę.

     Należy korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i tak jeżeli mamy dostęp do sieci elektrycznej korzystne jest użycie elektryzatora sieciowego. Elektryzator SEC 1500E polecamy do większości ogrodzeń elektrycznych. Jeżeli ogrodzenie jest długie (powyżej 1 km) zaleca się zastosowanie mocniejszego impulsatora - SEC 5000 jest szczególnie przydatny gdy hodowane konie wykazują zwiększoną obojętność na impulsy elektryczne.
xxx
Wysokość najwyższej linii (3) to około 130cm, (2) -100cm. Linia (1) powinna znajdować się 60-70cm nad ziemią.

Jeżeli na rozległym pastwisku planujemy wypasać także źrebaki, warto rozważyć elektryzator o podwójnym zacisku mocy Sec 12000 lub Sec 12000 Digital.


     W miejscach gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zasilania 220/240V konieczne jest zastosowania elektryzatorów zasilanych z akumulatora lub wspomaganych przez baterie słoneczne. Dla małych ogrodzeń lub łagodnych zwierząt dedykowany jest bardzo oszczędny i wyważony pastuch Silver. Charakteryzuje się niezawodną pracą i małą konsumpcją energii. Dłuższe ogrodzenia mimo wsyztsko wymagają mocniejszych urządzeń takich jak np. Master 30 lub Berger 6.

     Do budowy ogrodzeń elektrycznych dla koni należy używać sprawdzonych plecionek i taśm. Należy pamiętać i ogrodzenie musi być dobrze widoczne i poza przeszkodą elektryczną stanowić zaporę wizualną. Jeżeli do budowy pastucha elektrycznego dla koni użyjemy drutu lub linki stalowej, ogrodzenie takie może być łatwo zerwane przez spłoszonego konia, który pędem kilkuset kilogramów zerwie każdy nawet najmocniejszy przewód. W przeciwieństwie do dzikich zwierząt takich jak np. dziki które instynktownie wyczuwają impuls elektryczny , konie muszą dokładnie widzieć linie ogrodzenia.

     Poza aspektem technicznym ogrodzenie elektryczne dla koni często ma też znaczenie estetyczne. W punktach widocznych i w miejscach publicznych chcąc uzyskać solidny wygląd należy zastosować sprawdzone plecionki i taśmy, które nie będą się wyciągać i przy pierwszej okazji falować na wietrze.
Plecionki i taśmy Chapron


     Bogata oferta plecionek i taśm Chapron pozwala każdemu hodowcy dobrać odpowiedni do potrzeb produkt. W miejscach gdzie ogrodzenie ma charakter tymczasowy proponujemy linie Econ. Przy budowie standardowych ogrodzeń niezastąpione są bardzo dobre jakościowo plecionki Ruban. Miejsca publiczne i eksponowane, czyli takie w których szczególnie zależy nam na estetyce polecamy linię Prestige o wybitnych parametrach technicznych i nienagannym wyglądzie.