Elektryzator z panelem słonecznym
Wypas owiec prowadzony jest na rozległych pastwiskach często w niedostępnym terenie. Wypas na halach i nasłonecznionych stokach daje możliwość bardzo wydajnego wykorzystania paneli słonecznych.
     Odpowiednie utrzymanie owiec w obrębie pastwiska wymaga odpowiedniej mocy impulsu elektrycznego i co za tym idzie odpowiednie klasy elektryzatora. Owce mogą być relatywnie trudne w utrzymaniu w obrębie pastucha jakkolwiek są to bardzo łagodne zwierzęta. Problematyczny jest głównie okres zimowy kiedy owce mają bardzo grubą sierść - warstwę wełny, co stanowi swego rodzaju wyzwanie, ponieważ wełna nie przewodzi prądu elektrycznego, dlatego potrzebujemy urządzenia o większej energii impulsu elektrycznego. Dodatkowym problemem jest konieczność zabezpieczenia pastwiska i wypasanych owiec przed drapieżnikami np.: lisami, wilkami, zdziczałymi psami, zwłaszcza wiosną kiedy pojawiają się jagnięta, może nastręczać dodatkowe kłopoty.

     Ogrodzenia elektryczne dla owiec wymaga napięcia minimalnego rzędu 5 tys. V jednak wskazane jest minimum 7kV na całej długości i elektryzatora o energii impulsu nie mniejszej niż 2,5 dżula energii stałej, a w przypadku gdy ogrodzenie jest długie wartość ta powinna odpowiednio wzrosnąć. Poziom napięcia na przewodach zależy od braku lub obecności rosnących roślin - w przypadku przerastania część energii jest pobierana przez , długości ogrodzenia oraz typu przewodu (czy taśma, czy plecionka, czy drut)
Schemat ogrodzenia elektrycznego dla owiec
Owce wymagają jak największej liczby mocnych przewodów. Minimalna liczba linii to 3 umiejscowione kolejno na 35, 55 i 80cm.


     Dla ochrony jagniąt przed drapieżnikami (np: pastuch elektryczny przed lisami) zaleca się napięcie na ogrodzeniu minimum 10 000 V. Ponieważ jagnięta są najprostszym celem drapieżników, a zarazem są bardzo krnąbrne zaleca się aby trzymać je w odrębnej zagrodzie stworzonej z elektryfikowanej siatki, w obrębie ogólnego pastwiska.

     Dla ogrodzeń stałych zaleca się używanie drewnianych palików I drutów odpornych na rozciąganie. Dla dorosłych owiec wymagane minimum przewodów to 3, ale jeśli chcemy trzymać w obrębie ogrodzenia także i jagnięta, należy dodać więcej przewodów i rozmieścić je bardziej gęsto.