Lis jest najczęstszym pogromcom hodowanych bażantów, kur i innego drobiu. Aby ochronić się przed dużymi nocnymi drapieżnikami głownie lisem mocny płot, sam w sobie jest niezbędny, z racji tego, iż zwierzęta te kursują po wybranych trasach i mogą najzwyczajniej nie zauważyć drutów w ciemności.

     Ochrona wolier i ptaków przed lisami została bardzo dobrze opisana na stronie WWW hodowli bażantów : elektryczny pastuch woliery dla bażantów . Zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.
Pastuch przeciw lisom
Pastuch przeciw lisom


     W odróżnieniu od zwierząt domowych, lisy, wydry i inne szkodniki posiadają kilka cech, które mogą obniżyć skuteczność ogrodzenia elektrycznego. Na ten przykład mogą one posiadać długie, skudłaczone futro lub gęste upierzenie, które gorzej przewodzi prąd elektryczny. Dodatkowo drapieżniki są wysoce zmotywowane do przedostania się na druga stronę, aby uzyskać pożywienie. Zwierzęta domowe szybko zaczynają rozumieć działanie ogrodzenia i po paru wstrząsach zaczynają je unikać, w przeciwieństwie do drapieżników dla których "parę wstrząsów nie jest problemem" jeśli tylko mogą przejść na druga stronę, zwłaszcza gdy maja młode do wykarmienia.